Hayat Sigortası.

 

Ciddi durumlar için iyi güvenceye alınmış.
Aileniz için sadece en iyisi.

 

Riske karşı en iyi koruma

Sizin ve yakınlarınız için finansal güvence

Yeni yaşam durumlarına esnek uyum

 

Hızlı Teklif 0322 458 9000

almanya

almanya

Burada risk nedir?


Risk ağırlıklı hayat sigortası, senin aileni ölüm durumunda mali olarak garanti altına almak için burada. Bu şekilde geride kalanlar mali darlığa düşmeyeceklerdir. Bankalar bir Risk Ağırlıklı Hayat Sigortasını severek kredi teminatı olarak kullanırlar. Şayet sen ölürsen, ödenecek tutar ile kredi geri ödenebilir. Ancak bunun riskini sigortalı olarak sen değil, senin yerine sigorta şirketi taşır. Zira anlaşma konusu sigorta bedeli, senin hemen anlaşmanın arkasından ölmen halinde dahi ödeme yapacaktır. Sigortalılığının kısa sürmesi nedeniyle sen çok az prim ödemiş olacaksın. Buna rağmen senin arkanda kalan yakınların tüm sigorta kapsamının ödemesini alacaklar. İşte tam da sigorta şirketinin riski burada ortaya çıkıyor.

 

İçindekiler

 1. Burada risk nedir?
 2. Hayat Sigortası’nın avantajları nelerdir?
 3. Hayat Sigortası’nın “dezavantajları” nelerdir?
 4. Hayat Sigortası neden bu kadar önemli?
 5. Hayat Sigortası kimin için yararlı? Ve kime yararı yok?
 6. Hayat Sigortası’na tam olarak ne zaman ihtiyaç duyarsın?
 7. Hayat Sigortası’nı karşılaştırırken nelere dikkat etmelisin?
 8. Sigorta miktarı ne kadar yüksek olmalı?
 9. Bir doktor muayenesi yapılmalı mı?
 10. Hayat Sigortası’nı sonlandırabilir misin?
 11. Hayat Sigortası’nda katkı payını yükseltebilir veya aşağı çekebilir misin?
 12. Hayat Sigortası’nda prim iadesi var mıdır?
 13. Ferdi Kaza Sigortasının ilave edilmesi mantıklı mıdır?
 14. Sigara içenler neden içmeyenlere göre farklı derecelendirilmektedir?
 15. Hayat Sigortası, inşaat için de uygun mudur?
 16. Hayat Sigortası kime ödenir?

 

Ben risk adaylarından biri miyim?

Sigorta şirketi sözleşme yapmadan önce, kimin sigortalanabileceğini kontrol eder.

Senin yaşam stiline göre ödeyeceğin prim tutarı yükselebilir. Örneğin, şayet sen bazı ekstrem spor türleri yapıyorsan, mesela serbest tırmanış gibi, sigorta kapsamı daha pahalı olacaktır. Ancak hiç kimse asla önceden reddedilmez.

Sigorta şirketi için risk çok büyük gözükse dahi, yine de buna değer. Zira sigortalılık süresi tamamen bittiğinde risk ağırlıklı hayat sigortası da sona eriyor. Ödenen prim tutarları geri ödenmeyecektir. Sigortalılık süresinden sonra sen paranı geri alamıyor olsan da, yine de bir risk ağırlıklı hayat sigortası konusunda düşünmekte yarar vardır.

 

Risk Ağırlıklı Hayat Sigortası’nın öne çıkan özellikleri nelerdir?

 • Geride kalan yakınlarının mali olarak güvence altına alınması
 • Ölümün durumunda kredi teminatı
 • Kısa süreli prim ödenmesi durumunda dahi ödeme yapılması
 • Vade bitiminden sonra sigortalılık koruma kapsamının da sona ermesi.

 

Sözlük

Kavram Açıklama
Prim Aylık, çeyrek yıllık, yarım yıllık veya yıllık olarak ödenecek meblağ.
Poliçe Sigorta belgesi
İkramiye Bir sigorta primi ikramiye olarak da adlandırılır. Bu bir masraf ve bir risk payının bileşiminden oluşur.

 

Bir Risk Ağırlıklı Hayat Sigortası’nın avantajları nelerdir?


Her sigortanın özel bir anlamı vardır. Risk ağırlıklı hayat sigortası da aynı şekilde bunlardan biridir. Sizin amacınız aynı zamanda sizin en büyük avantajınızdır, zira bu şekilde ailenizi, en kötü durumda en iyi şekilde korunduklarını bilerek, güvence altına alabilirsiniz. Bu en önemli noktadır ve sigorta anlaşması yaparken de ilk sırada bulunmalıdır. Sizin geride bıraktıklarınızın güvencesi olmasının yanı sıra risk ağırlıklı hayat sigortasının sizin için, dikkate almanız gereken başka avantajları da vardır.

 

Daha başka neler güvence altına alınır?

Şayet bir bankada kredin varsa, o zaman o banka da ailenin risk ağırlıklı hayat sigortasında güvence altında olmasından dolayı, bundan yararlanır. Zira sigorta banka için bir teminattır. Bununla, senin beklenmedik ölümünden sonra, kredinin tamamı ödenene kadar, hiç kimsenin para problemi çekmemesini garantilemiş olursun. Ölüm durumunda ailen sadece cenaze masraflarını ve diğer açık ödemeleri karşılamak zorundadır. Bunların yanında bir de bankadaki kredi ödemesini de üstlenmelerine hiç gerek yok. Böyle bir durumda risk ağırlıklı hayat sigortası kredinin kapatılması için kullanılabilir.

 

Diğer avantajlar

Risk ağırlıklı hayat sigortasının bir diğer avantajı da, primlerinin çok düşük olmasıdır, neredeyse yılda sadece 150 TL ile bir sözleşme yapabilirisiniz.

Prim tutarı diğerlerinin yanı sıra, anlaşmaya vardığınız sigorta bedeline de bağlıdır ve duruma göre daha yüksek de olabilir. Düşük prim tutarına rağmen karşılaştırıldığında sigorta bedeli oldukça yüksek olabilir.

Bundan dolayı daha düşük kazancı olan kişiler de risk ağırlıklı hayat sigortasının hizmetlerinden yararlanabilir.

Ayrıca genel olarak risk ağırlıklı hayat sigortasının primleri vergiden düşülebilir. Bunlar gayet basitçe “özel giderler” altına kaydedilir. İsterseniz bireysel bir tutar ve sigortalılık süresi belirleyebilirsiniz. Evinizin finansmanı da risk ağırlıklı hayat sigortası vasıtasıyla güvence altına alınabilir

 

Bir bakışta avantajlar

 • Geride kalanların güvencesi
 • Ölüm durumunda krediler için teminat
 • Gayrimenkul finansmanının teminatı
 • Genel olarak primlerin vergiden düşülebilmesi
 • Primlerin, sigorta bedellerinin ve sürelerinin oluşturulmasında esneklik

 

Bir Risk Ağırlıklı Hayat Sigortası’nın “dezavantajları” nelerdir?


Avantajlarının yanı sıra bir risk ağırlıklı hayat sigortasının “dezavantajları” da vardır. Sigortanın avantaj ve “dezavantajlarını” itinayla tartmanız ve gerçekten bunu yaptırmak isteyip istemediğinizi düşünmelisiniz. Tabii ki, eğer ailenizi güvence altına almak istiyorsanız, sigortacıya belirli oranda prim ödemeniz gerekir. Ayrıca bağlayıcı bir sözleşmeye imza atıyor ve sigortada belirli bir sigortalılık süresi planlıyorsunuz. Ancak risk ağırlıklı hayat sigortası her zaman sizin tarafınızdan feshedilebilir.

 

Risk Ağırlıklı Hayat Sigortası’na bağlanmış

Şayet bir risk ağırlıklı hayat sigortası anlaşması yapıyorsan, sigortalayanla sabit bir bağ kuruyorsun demektir. Ancak risk ağırlıklı hayat sigortası her zaman senin tarafından feshedilebilir. Risk Ağırlıklı Hayat Sigortası nın sigortalılık süresini istediğin gibi seçebilirsin. Ancak risk ağırlıklı hayat sigortasını vade bitiminden önce feshedersen, para iadesi geri alamazsın. Ayrıca düşün, öldükten sonra bu paranın senin şahsına hiç bir faydası olmayacaktır. Bununla sen kendini değil de, geride kalanları sigortalamış olacaksın. Sana anlaşma konusu sigorta bedeli ödenir. Ayrıca primler yaşam tarzına göre değişiklik gösterebilir. Mesela sen mesleki açıdan veya boş zamanlarında yüksek risk taşıyorsan, primler de buna göre yüksek olabilir. Buna ilave birçok sigorta şirketi intihar durumunda sigorta bedelini ancak belirli bir bekleme süresinden sonra ödüyor.

 

 

„Dezavantajlar“ özet olarak:

 • Primlerin artık kullanılamaması.
 • Bağlayıcı bir sözleşme yapılması
 • Fesih durumunda geri alım değerinin olmaması
 • İntihar durumunda hizmet vermenin ancak bekleme süresinden sonra olması
 • Sigorta vadesinin bitiminden sonra ödemenin olmamas

 

Vadeler Sözleşme süresi

Sözleşme süresi Yıl
Minimum 1
Maksimum 50

 

Bir Risk Ağırlıklı Hayat Sigortası neden bu kadar önemli?


Ancak risk ağırlıklı hayat sigortasının en büyük avantajı ise, ölüm durumunda, senin bu süre içerisinde hiç birirktiremeyeceğin veya zor biriktirebileceğin miktarda bir tutarın ödenmesidir. Bu nedenle yararlı sigortalar ile anlaşmalısın. Risk ağırlıklı hayat sigortası oldukça yararlı olan bir sigorta türüdür. Sigortalara karşı bir hoşnutsuzluğun varsa dahi, en azından risk ağırlıklı hayat sigortasını iyice bir incelemelisin. Zira risk ağırlıklı hayat sigortası en kötü durumlardan birinde büyük bir yardım olabilir.

 

Ailen için tedbir ve güvence!

Risk ağırlıklı hayat sigortasının ailen için ne kadar önemli olduğu hususunu mutlaka sürekli duyuyorsundur. Ama bu neden bu kadar önemli? Bir ailen varsa, onların iyi geçinebiliyor olmalarını istersin. Bu özellikle de senin beklenmedik ölümün durumu için de geçerlidir. Çünkü o zaman ailen, sigorta olmasaydı, belki de dağlar kadar borçla karşı karşıya kalacak ve bunu nasıl kapatabileceğini bilemeyecek. Risk ağırlıklı hayat sigortası, senin sigortalılık süresinin bitiminden önce beklenmedik şekilde ölmen halinde, önceden belirlenmiş sigorta bedelini ailene ödeyecektir. Bu sigorta bedeli ailene, anlaşma tutarına göre, ortaya çıkacak giderlerin, örneğin cenaze masrafları, kira vs. ödemesinde yardımcı olacaktır. Şayet esas para kazanan sensen, acilen sen olmadığın zaman ailene ne olacağı konusunda düşünmeye başlamalısın. Sigorta öncelikle bir şey veriyor: Garanti. Bununla ölümünden sonra da ailenin geçimini sağlamış olacaksın.

 

Bir Risk Ağırlıklı Hayat Sigortası için argümanlar

 • Ailenin güvence altına alınması
 • Ölüm halinde krediler için teminat
 • Sen öldükten sonra da sevdiklerine bakabilmen
 • İlk prim ödemesinden itibaren sigorta koruması

 

Risk Ağırlıklı Hayat Sigortası’nda kimin ne avantajı var?

Katılanlar Avantaj
Sigortalanan Aileyi garantilendiğinden vicdanı rahat
Aile Finansal güvence
Sigorta Memnun müşteriler
Bankalar Kredi teminatı

 

Risk Ağırlıklı Hayat Sigortası kimin için yararlı? Ve kime yararı yok?


Birçok sigorta şirketi, kendilerine ihtiyaç olduğu şeklinde reklam yapıyor. Ancak herkes, sigortaya gerçekten ihtiyacı olup olmadığına kendisi karar vermelidir. Her zaman özgür irade ile bu veya başka bir sigortaya kayıt olup olmayacağınıza karar verebilirsiniz. Bu Risk Ağırlıklı Hayat Sigortası için de geçerlidir. Bazı insanların her durumda Risk Ağırlıklı Hayat Sigortası yaptırması gerekmektedir. Onlar için Risk Ağırlıklı Hayat Sigortası inanılmaz derecede önemlidir ve en zor durumlarda bir ailenin geçimini sağlaması konusunda bir kurtarıcı olmaktadır. Diğer insanlarınsa Risk Ağırlıklı Hayat Sigortası ihtiyacı bulunmamaktadır.

 

Risk Ağırlıklı Hayat Sigortası kimlerin işine yaramaktadır?

Risk Ağırlıklı Hayat Sigortası en başta çocuklu ailelerin işine yaramaktadır. Tam olarak bu noktada bir sigorta yaptırmak önemlidir. Çünkü sigortalılık süresi dolmadan vefat ettiğinizde sigorta miktarı ailenize ödenmektedir.

Bir aile, evi geçindiren kişi vefat ettiğinde her daim finansal sıkıtılar yaşamaktadır. Her zaman sağlam bir korumaya ihtiyacı olacaktır.

Sigorta sana tam olarak böyle bir güvence vermektedir. Artık ailenin yanında olamayacak olsan bile, sigorta tutarı ile ailenden geride bıraktığın kişilerin finansal sorun yaşamamasını sağlamış olursun. Ancak bu sadece hayat arkadaşını veya çocuklarını kapsamamaktadır. Şayet çocukların yoksa, cenaze masrafların ve devam eden kredilerin ebeveynlerin tarafından ödenecektir. Bir taşınmaz aldığın takdirde de kredinin güvencesi için Risk Ağırlıklı Hayat Sigortası yaptırmak kazançlıdır. Çünkü Risk Ağırlıklı Hayat Sigortası’nın ödeneği ile kredi ödemesinin devamlılığı sağlanır.

 

Risk Ağırlıklı Hayat Sigortası kim için gerekli değildir?

Risk Ağırlıklı Hayat Sigortası, vefatından sonra geçiminin sağlanması gereken geride kimsesi olmayan kişiler için uygun değildir. Birçok sigorta kimsesi olmayanlara da sigorta yapmaya çalışırlar. Stajyer ve üniversite öğrencilerinin de, şayet bir ailesi yoksa veya bir kredi kullanmak istemiyorsa illa Risk Ağırlıklı Hayat Sigortası’na ihtiyacı olmamaktadır.

 

Kimler için Hayat Sigortası karlı olmaktadır?

 • Geçim sağlayanlar
 • Kredi alanlar

 

Kimin Risk Ağırlıklı Hayat Sigortasına ihtiyacı vardır, kimin yoktur?

Evet Şimdilik hayır
Aileler Öğrenciler
Tek ebeveynler Üniversite öğrencileri
Kredi Çekenler Stajyerler
Aile geçimini sağlayanlar Bekarlar

 

Risk Ağırlıklı Hayat Sigortası’na tam olarak ne zaman ihtiyaç duyarsın?


Risk Ağırlıklı Hayat Sigortası’nın önemi tartışılamaz. Başına bir şey geldiğinde Risk Ağırlıklı Hayat Sigortası ile ailene bakmış olacaksın. Ama her Risk Ağırlıklı Hayat Sigortası sadece belirli bir süre için yapılmaktadır. Ondan sonra ödemeler ve sigorta sona ermektedir. Zamanlama burada özellikle çok önemlidir. Ama sigorta yaptırmak için doğru zaman nedir? Bu her zaman yapılamaz mı?

 

Doğru zamanlama yapılmalıdır

Temelde Risk Ağırlıklı Hayat Sigortası’nı her zaman yapabilirsin. Sigortalanma işlemini özellikle evlendiğinde veya çocukların olduğunda önermekteyiz. Risk Ağırlıklı Hayat Sigortası olarak, sigortanın aileni daimi olarak korumayı sağlayacak şekilde olması önerilmektedir. Bunun dışında önerebileceğimiz başka zamanlar da bulunmaktadır.

 

 

Doğru zamanlamaya nasıl karar verirsin?

 • Çocuğun doğumu
 • Bir taşınmazın satın alınması
 • Evlenme
 • Kredi çekme

 

Doğru zaman Şimdilik yanlış zaman
Bir çocuğun doğumu Boşanma
Bir taşınmazın alınması Çocukların eğitimini tamamlaması
Kredi çekme Emeklilik zamanının gelmesi
Evlilik  

 

Risk Ağırlıklı Hayat Sigortası’nı karşılaştırırken nelere dikkat etmelisin?


Şayet aileni korumak için, ne olursa olsun her durumda sigortalamak istiyorsan birçok sigorta gündeme gelebilir. Risk Ağırlıklı Hayat Sigortası vefat anında çok iyi bir sigortadır. Bunda küçük meblağlar yatırıp, ölüm anında geride kalanlara sigorta miktarı ödenir. Ama bir sigorta yaparken bazı şeyleri göz önünde bulundurman gerekmektedir. Bu durum özellikle de Risk Ağırlıklı Hayat Sigortası’nı diğer sigortalarla karşılaştırırken önem arz etmektedir. Bu karşılaştırmayı internet üzerinden ücretsiz olarak yapabilirsin. Bilgilerini girip hesaplanan meblağı görebilirsin.

 

Birçok karşılaştırma portalı, birçok sigorta

Birçok sigortanın içeriğini görebileceğin şekilde oluşturulmuştur. Buradan Risk Ağırlıklı Hayat Sigortası’nı hesapladığında, en uygunu en üst sırada gösterilecektir. Risk Ağırlıklı Hayat Sigortası’nı daha fazla portaldan sorgulamak her zaman daha kârlıdır. Her Risk Ağırlıklı Hayat Sigortası her yerde temsil edilmemektedir. Böyle bir karar almadan önce her sigortayı karşılaştırmak için yeterince zaman harcamalısın. En mantıklısı, kendi hayatın için en uygun olan sigortaya bakmalısın. Böylece; ailen için gerekli en iyi sigortayı sağlamış olursun ve rahat olarak başka şeylerle ilgilenebilirsin.

 

 

Karşılaştırma yaparken hangi faktörlere dikkat etmelisin?

 • Katkı oranı
 • Sigorta miktarı
 • Sigortalılık süresi
 • Kabul kriterleri
 • Diğer sigorta hizmetleri

 

Sigorta miktarı ne kadar yüksek olmalı?


Ailenin en iyi şekilde sigortalandığına dair elinden geleni yapmış olduğunu bilmek iyidir. Risk Ağırlıklı Hayat Sigortası artık hayatta olmadığında büyük bir yardımcı. Bu miktar ile geride kalanlar, cenaze masraflarını karşılayabilir ve taşınmazın kredi ödemelerini gerçekleştirebilirler. Risk Ağırlıklı Hayat Sigortası’nda önemli olan sigortanın sağlamış olduğu hizmetlerdir. Gerçekten neye ihtiyacın var? Miktar Risk Ağırlıklı Hayat Sigortası’nın odak noktasıdır. Katkı payının yüksekliği bir bakıma sigorta ödemesinin yüksekliğini de belirlemektedir. Risk Ağırlıklı Hayat Sigortası’nı yaptırırken geride kalanlara ne kadar bırakmak istediğini düşünmelisin.

 

Neyi ve kimi sigortalamak istiyorsun?

Risk Ağırlıklı Hayat Sigortası’nda ne kadarlık bir sigorta miktarını istiyorsan, bunu ona göre düşünmelisin. Buna bağlı olarak neyi ve kimi sigortalayacağını da sorgulamalısın. Sigortalılık süresini de bu hesabın içine katmalısın. Şayet sadece aldığın evi sigortalamak istiyorsan, x oranındaki meblağı seçmelisin. Şayet küçük çocuklu aileni sigortalamak istersen Y oranındaki meblağı seçmelisin. Bu kesin rakamlarla sigorta karşılaştırmasını kesin olarak yapabilirsin. Bu arada rakamlarla biraz oynayabilirsin. Böylelikle hangi meblağı almak istediğine göre katkı payını ayarlayabilirsin. Böylece; kendine uygun olan katkı payını seçmiş olursun. Örneğin; küçük bir kredi için küçük katkı payları yeterli olur. Her zaman sigortalamak istediğin ve istenen sigorta miktarı arasında bir bağlantı vardır.

 

 

Sigorta miktarının doğru oranını nasıl belirlersin?

 • Sigortalanan taşınmazın değeri
 • Ailevi durumu
 • Kendi geliri
 • Mevcut kredinin miktarı

 

  Daha düşük Daha orta ölçekli Daha yüksek ölçekli
Taşınmaz   X X
Küçük Kredi X    
Genç aile     X
Çocuksuz aile X X  

 

Bir doktor muayenesi yapılmalı mı? Muayene konusu nedir?


Şayet Risk Ağırlıklı Hayat Sigortası yaptırmak istersen, bunun için bazı ön koşulları yerine getirmen gerekmektedir. Katkı payının yüksekliği yaşına, sigorta miktarına, sağlık durumuna, mesleğine ve muhtemel boş zamanların riskine göre düzenlenir. Mesleğin gereği veya özel yaşantında bilerek riskler alıyorsan (örn. Hobi olarak base jumping yapıyorsan veya mesleğin gereği risk altındaysan patlayıcı ustası gibi), o zaman katkı payları yüksek talep edilebilir. Olağandışı durumlarda sigorta reddedilebilir.

 

Doktor muayenesinden geçmeli misin?

Her zaman değil. Birçok sigorta Risk Ağırlıklı Hayat Sigortası yapılırken bunu isterler. Böylece katkı payı hesaplamalarını buna göre hesaplayabilirler. Örneğin kronik hastalıklar veya sigara tüketimi Risk Ağırlıklı Hayat Sigortası’nın katkı payını arttırabilir. Bazı durumlarda ise sağlık nedenlerinden dolayı reddedilebilirsin.

Birçok sigorta sağlık taraması olarak bazı sorular sorar. Ama bunlara cevap verirken hile yapmamalısın. Sigorta şayet soruları cevaplarken yalan söylediğini tespit ederse, vefatın halinde ödemeyi yapmaya itiraz edebilir. Sigorta geçmişe yönelik veya mevcut olan hastalılarla ilgili sorular da sorabilir. Risk Ağırlıklı Hayat Sigortası’nın muayene eden doktora sorular sorduğunda, doktor gizlilik yasası gereği hareket edebilir. Böylece; sigorta sigorta, koruması kapsamında doktorunuza doğrudan detaylı sorular sorabilir.

 

Ne araştırılır?

Bütüne baktığımızda aslında genel olarak sağlık ile ilgili soruları cevaplıyorsun. Örneğin: kalp krizi veya kronik astımının olup olmadığı konusunda sorular sorulur. Sigara içip içmediğin sorulur. Risk Ağırlıklı Hayat Sigortası’nın katkı payının artışında bağımlılık büyük bir eksidir.

 

Sağlık taramasında hangi faktörler vardır?

 

 • Bağımlılık (Sigara, Alkol vb.)
 • Hastalıklar
 • Mevcut öldürücü hastalklar
 • Psikolojik şikâyetler

 

Risk Ağırlıklı Hayat Sigortası’nı sonlandırabilir misin?


Risk Ağırlıklı Hayat Sigortası yaptırmış olman iyi bir şey. Bu durumda ailen olaylara karşı koruma altına alınmış olur. Ama bazen yıllar içerisinde beklenmedik olaylar olabilir. Belki acil paraya ihtiyacın olabilir ve Risk Ağırlıklı Hayat Sigortası’nı sonlandırarak ailen üzerindeki sigortayı kaldırmayı düşünebilirsin. Böylece; katkı paylarını biriktirmiş olursun ancak hedeflenen sigorta miktarını alamazsın. Bir sigortayı sonlandırmak gerçekten bu kadar kolay mıdır?

 

Basit bir şekilde sonlandırılabilir mi?

 

Kısaca cevaplamak gerekirse; temelde evet. Prensipte Risk Ağırlıklı Hayat Sigortası’nı hemen sonlandırabilirsin. Risk Ağırlıklı Hayat Sigortası’nı sonlandırırken dikkate alınması gereken sigorta miktarı ile ilgili bir ödeme yapılmamasıdır. Bu durumda sadece katkı paylarını biriktirmiş olursun. Ayrıca anlaşma dahilindeki sigorta ödemesi de düşer. Sonlandırma işleminde içeride para kalması Risk Ağırlıklı Hayat Sigortası’nda mümkün değildir.

 

 

Risk Ağırlıklı Hayat Sigortası’nı sonlandırırken nelere dikkat etmelisin?

 • Katkı paylarının iadesi yapılmaz
 • Ailen için sigorta sona erer
 • Vefat durumunda krediler için sigorta olmaz

 

Hayat Sigortası’nda katkı payını yükseltebilir veya aşağı çekebilir misin?


Risk Ağırlıklı Hayat Sigortası yapılırken sigorta miktarı katkı payı oranında sigortalı tarafından tespit edilmiş olur. Sağlık durumun, hayat şartların, istediğin sigorta miktarı ve sigorta süresi hakkında bilgiler verirsin.

Yani ailenin sigortalılık hali bazı durumlara bağlı.

Ancak; yıllar içinde hayat standardın değişebilir. Böylelikle; belki de Risk Ağırlıklı Hayat Sigortası’ndaki risk de değişebilir. İşini değiştirebilirsin veya sigara içmeye başlayabilirsin. Bu faktörler ve finansal etkilere her zaman dikkat edilmektedir

 

Katkı payı düzenlenebilir mi?

Sigorta yapılırken hesaplanan sigorta miktarı sigortalılık süresince aynı kalmaktadır. Hayat standardındaki değişikliklerin sigortaya bilgilendirilmesi zorunlu değildir. Risk Ağırlıklı Hayat Sigortası yapıldıktan sonra, örneğin tehlikeli bir hobiye veya tehlikeli bir işe başladığında sigortaya bilgi vermek zorunda değilsin. Ama olağandışı durumlar da var tabii: Örneğin; sigortayı, sigara kullanıcısı değilken başlattın ama zaman içerisinde sigara içmeye başladın. Bunu sigortaya bildirmeli misin? Evet. Sigorta bunu vefat riskinin yüksek olması gerekçesi ile katkı payını arttıracaktır. Bu durumu bildirmediğin takdirde sigorta ölüm halinde hizmetini kısıtlayabilir.

 

Diğer taraftan sigorta miktarını veya süresini arttırmak isteyebilirsin. Bu durumda elbette katkı payı arttırılarak sağlık durumunda güncel olarak araştırılacaktır. Çoğunlukla sigortalar bazı opsiyonlarla bazı durumlarda (Örn.yeni doğum) yeniden sağlık taraması istemeksizin katkı payını arttırmaktadır.

Katkı payının değişikliği ile ilgili diğer sebepler

 

Çocuklar eğitimini tamamladığından artık kendi başınasındır. Böyle bir durumda bu kadar yüksek bir sigorta miktarına artık gerek duyulmamaktadır. O zaman katkı payını ve sigorta ödemesini yeniden düzenlemek mantıklı olur.

 

Katkı payını nasıl değiştirebilirsin?

 • Aile içi değişimler nedeniyle sigorta ödemesinin düşürülmesi (Örn. Çocuklar eğitimini tamamladıysa)
 • Aile içi değişimler nedeniyle sigorta ödemesinin arttırılması (Örn. Yeni doğum)
 • Sigara içen/içmeyen olarak konum değişikliğinin meydana gelmesi

 

Risk Ağırlıklı Hayat Sigortası’nda prim iadesi var mıdır?


Risk Ağırlıklı Hayat Sigortası yaptırırken birçok faktörü değerlendirmeye almalısın. Kuralda bir Risk Ağırlıklı Hayat Sigortası süresi bittiğinde herhangi bir sigorta ödemesi yapmaz. Normalde klasik Risk Ağırlıklı Hayat Sigortası’nda sana herhangi bir sigorta ödemesi yapılmaz. Ama Sermaye İtfa Sigortası da var. Bunda sadece vefat durumu sigortalanmaz: Sigortalılık döneminde vefat etmesen de sigorta süresi sona erdiğinde sana ödeme yapılır. Her iki olasılığın da kendine göre artıları var. Ama temelde Risk Ağırlıklı Hayat Sigortası’nda hesaplanan sigorta ödemesini alamazsın.

 

Sigorta ödemesi veya sigortalanmak?

Sigorta süren sona erdiğinde şayet hayattaysan herhangi bir ödeme yapılmaz. Ailenin sigortası an itibariyle sona erer. Elbette bu durumda katkı payı ödemeleri daha düşüktür. Ailenin sigortasının devamlılığını sağlamak istersen yeni bir sigorta dönemi başlatman gerekmektedir. Sonuç olarak Risk Ağırlıklı Hayat Sigortası’nda amaç birikim sağlamak değil, sigortalanmaktır.

 

 

Temelde neden ücret geri ödemesi yapılmamaktadır?

 • Sigortanın konusu değildir.
 • Katkı payı sadece vefat halinde ödenmesi belirlenen sigorta miktarı doğrultusundadır.

Buna Ferdi Kaza Sigortasının ilave edilmesi mantıklı mıdır?


Daha önce de belirtildiği üzere seçebileceğin birçok mantıklı sigorta vardır. Bunlardan biri de Risk Ağırlıklı Hayat Sigortası’dır. Onunla vefatın anında geride kalanların finansal durumunu güvence altına almış olursun. Özellikle riskli mesleklerde Risk Ağırlıklı Hayat Sigortası’nı yaptırman ailen için son derece önemlidir. Sigorta miktarı, ailenizin yas süresince bir de finansal sıkıntılarla ilgilenmek zorunda kalınmamasını sağlamaktadır. Ancak Risk Ağırlıklı Hayat Sigortası’nın Ferdi Kaza Sigortası ile kombinlenmesi mantıklı mıdır?

 

Hangi durumda Ferdi Kaza Sigortası ilave edilmeli?

Temelde Ferdi Kaza Sigortasının ilave edilmesi mantıklıdır. Böylece; ailenin daha iyi şartlarda sigortalanmasını sağlamış olursun. Tehlikeli meslek sahibi olanların bir kaza geçirme olasılığı daha yüksektir. Örneğin; bir inşaat alanında ağır derecede kaza geçirilmesi alışıldık bir durumdur ve kaza geçirme riskini yüksek tutmaktadır. Çok fazla araç kullanıyorsan da Risk Ağırlıklı Hayat Sigortası’na Ferdi Kaza Sigortası’nı ilave etmek mantıklıdır. Böyle bir durumda Risk Ağırlıklı Hayat Sigortası’na ilave sigortalar çok faydalı olacaktır.

 

Ferdi Kaza Sigortasının hangi etkileri vardır?

Vefatın sigortalılık süresince hastalıktan değil de bir kaza sebebiyle gerçekleştiği takdirde ailene geride bırakacağın sigorta miktarı daha yüksek olacaktır. Böylece; ölümcül kazalarda iki katı korunma sağlanmış olur. İlave edilmiş olan Ferdi Kaza Sigortası ile Risk Ağırlıklı Hayat Sigortası’nın ödenmesi de kolayca artacaktır. Buna ihtiyacın olup olmadığına ise kendin karar vereceksin. Ferdi Kaza Sigortası yaptırma zorunluluğu yoktur. Birçok durumda Risk Ağırlıklı Hayat Sigortası yeterli olmaktadır. Ayrıca her zaman düşünmen gereken konu, geride bırakmak istediğin sigorta miktarıdır. Bir kredi veya çocukların eğitimi için Risk Ağırlıklı Hayat Sigortası yeterli olacaktır.

 

Ferdi Kaza Sigortası için gerekli argümanlar:

 • Kaza nedeniyle vefat anında çifte sigorta
 • Tehlikeli mesleklerde daha bilinçli olmak

 

Sigara içenler neden içmeyenlere göre farklı derecelendirilmektedir?


Risk Ağırlıklı Hayat Sigortası’nın sona ermesi durumunda sağlık taramaları etkin bir sebeptir. Böylece sigorta, sigortalının sigortalılık süresince ne kadarlık bir ölüm riskinin olduğunu belirler. Böyle bir durumda ödeyeceğin katkı payı yükselecektir... Çok nadir durumlarda ölüm riski çok yüksek olması sebebiyle sigorta talebi ret edilmektedir. Sigorta, sağlık taramasından sonra sigortalanabilirliğe karar verir. Sigortaya kesinlikle yanlış bilgi vermemelisin. Sağlığın ile ilgili doğru bilgiler vermen gerekmektedir. Bu durum özellikle de sigara içenler için geçerlidir. Sigara içenler pahalı katkı payına sahip olan risk grubuna girmektedir.

 

Sigara içmeyenler daha iyi durumda

Sigara içenler, elbette sağlığını tehlikeye atmaktadır ve hayatı ile oynamaktadır. Bunu herkes bilir. Sigortalar da bunu bilmektedir. Bu sebepten sigara içenler ölüm riski yüksek olarak değerlendirilmektedir. Bu durum sigortalılık süresinde sigaraya başlandığında da geçerlidir. Bu sebepten sigara içmeyenler sigara içenlere göre daha az katkı payı ödemektedirler. Sigorta işlemi yapılmadan 12 ay önce sigarayı bırakmışsan, aktif nikotin alıcısı olmadığından sigara içmeyen olarak kabul edilmektesin. Sigara içmekle kast edilen tabaka tütünü tüketimi, örneğin sigara veya pipo bağımlılığı gibi elektronik sigara veya pipo kullanımı, örn. e-sigaralar, e-purolar veya e- pipolar.

 

Sigara içenler neden daha yüksek katkı payı ödemektedir?

 • Sağlık riski (Akciğer kanseri)
 • Sigortalının yüksek riski

 

Risk Ağırlıklı Hayat Sigortası, inşaat için de uygun mudur?


Bir ev yaptırdığın takdirde muhtemelen büyük krediye ihtiyaç duyarsın. Temelde bunu muhtemelen evi geçindiren olarak kendiniz veya hayat arkadaşınızla birlikte yaparsınız. Vefatınız durumunda ise geride kalanlar borçlardan olumsuz etkilenmemelidir. Risk Ağırlıklı Hayat Sigortası, bir inşaat finansında senin vefat anında iyi bir sigortadır. Çünkü; sigorta bu durumda kredi tutarını öder. Sigorta miktarı doğru tespit edildiğinde şahıslara üstüne biraz da gelir kalabilir. Ama en önemlisi ise ailenin kendisini senin vefatından sonra, evi geçindiren olarak kendisini güvenceye almış olamandan dolayı mutlu olmasıdır.

 

İnşaat finansmanı için ne zaman Risk Ağırlıklı Hayat Sigortası yapılmalı?

İnşaat finansmanı 25-30 yıla kadar sürebilmektedir. Bir insanın hayatındaki en büyük finansal karardır. Bu sebepten bir taşınmaz alırken mutlaka Risk Ağırlıklı Hayat Sigortası yaptırmalısın. Bu örneğin sigortaya giriş yaşın veya sağlığın ile de bağlantılıdır. Risk Ağırlıklı Hayat Sigortası süresi finansal ödeme süresiyle örtüşmelidir. Buna ek olarak, ömür boyu sigortalılık içinde sigorta ödemesi üzerinde anlaşmaya varmak mantıklı olabilir. Çünkü inşaat kredilerinin kredi miktarı yıllar boyunca geri ödenirse, bu kalan borcun azalmasına neden olur. Vefat koruması sona erdiğinde bu akış uygun bir şekilde takip edilebilir.

 

 

Doğru süre neye bağlıdır?

 • İnşaat finansmanın süresi
 • Kredi toplamı/Sigorta miktarının yüksekliği
 • Risk Ağırlıklı Hayat Sigortası’na giriş zamanlamanız
 • Aile ekonominizin gücü
 • Önerilen kredilerin yüksekliği

 

Önerilen, örnek model:

Finansmanın kalan süresi Sigorta süresi
6 yıl 6 yıl
12 yıl 12 yıl
24 yıl 24 yıl

 

Risk Ağırlıklı Hayat Sigortası kime ödenir?


Sigortalı kişi olarak sigortalılık süresince vefat edersen sigorta ödemesi yapılır. Ama kime? Sigorta ödemesini kimin alacağına sigortayı yaptırırken sen belirlersin. Bu kişiyi sigortalılık süresince değiştirebilirsin. Bunun için; daha sonra zorluk çekmemesi için istediğin kişinin adını vermelisin. Böylece vefat sonrası için eşinin adını belirtmenle, evraklar ortaya çıktığında tartışmanın da önüne geçmiş olursun. Çiftler uzun süre ayrı yaşasa bile hala boşanmamış olduklarında ödeme yine de ayrı yaşayan eşe ödenir. Genellikle bu durum aklınıza gelmez! Bu sebepten Risk Ağırlıklı Hayat Sigortası’nın hak sahibini belirlerken veya hayatında değişiklikler meydana geldiğinde bunu bildirmen gerektiğini hatırlamalısın.

 

Risk Ağırlıklı Hayat Sigortası’nın doğru kişiye ulaşması için nelere dikkat etmelisin?

 • Hak sahibini ismen belirtmelisin
 • “Eşe” soyut olarak ödeme yapılmaz
 • Beyanını düzenli olarak takip edip güncellemelisin