Kasko Sigortası.

 

Kendi aracınızdaki hasarların mali sonuçlarına karşı koruma.

Uygun primlerle yüksek sigorta koruması.

Araç full kasko sigortasına kısmi kasko hizmetleri dahildir.

 

Hızlı Teklif 0322 458 9000

almanya

almanya

Full Kasko: Bilmeniz gerekenler


İçindekiler

 1. Bilmeniz gerekenler
 2. Üstüne takılı parçalar korumasına dahil mi?
 3. Full Kasko ne zaman gerekir
 4. Prim bedelini düşürme
 5. Full Kaskonun feshi

 

Full Kasko aracınız için iyileştirilmiş bir sigorta korumasıdır.

Hizmetler


Araç kaskosu isteğe bağlı, ilave bir araç sigortasıdır. Bu motorlu araçlar mali sorumluluk sigortası ile kısmi kasko korumasına ilavedir. Aşağıdaki araç hasarları sigortalıdır:

 • Kendisinin sebep olduğu kazalar
 • Vandalizm ve bilinmeyen sürücünün kaçması

Sigortalayan tamir ve çekici masraflarında takviye yapmak zorundadır. Bir tam hasar durumunda Full Kasko yeni araç bedelini öder. Tam hasardan, ancak tamir masraflarını aracın yeniden edinim tutarını aşması durumunda bahsedilebilir. Tekrar edinim bedeli, aynı değerdeki kullanılmış bir aracın hasar gördüğü gün ödenmek zorunda olduğu fiyatıdır.

 

 Kısmi kasko entegre edilmiştir

Full Kasko, araç sigortalayanın kısmi kaskosunu yükseltir.

 

Full Kaskonuz iki durumda hizmetlerden muaf tutulur, yani ödeme yapılmak zorunda değildir:

 • Kasti olarak yapılan hasarlarda
 • Bir alkol veya uyuşturucu etkisi altında yapılan sürüşlerden dolayı oluşan hasarlar

Özel bir durumu ağır ihmal nedeniyle meydana gelen hasarlar oluşturur. Trafikteki daimi içtihatlara göre ağır ihmal, "trafikte gereken özeni ağır surette büyük oranda dikkate almayan, buna dikkat göstermeyen kişiler (belirli koşullar altında herkesin anlayacağı)” için geçerlidir. Ancak bu tanım yoruma açıktır. Neredeyse bir hapşırma suretiyle oluşan kazada, bir Full Kasko sigortasının bunun sonucunda oluşan hasarı üstlenmeyi reddetmesi ortaya çıkabilir.

 

Sigorta müşterisi olarak sizin de sigortaya karşı sorumluluklarınız vardır. Bir hasar oluştuğunda hiç gecikmeden bunu bildirmelidir. Ayrıca, olayın açıklığa kavuşturulması için mümkün olan en iyi şekilde katkıda bulunmak ve hasarı sınırlandırmakla yükümlüsünüz. Örneğin kırılmış bir yan camın, tamir edilene kadar aracın içine yağmur girmemesi için, su geçirmemesini sağlayın.

 

Üstüne takılı parçalar da Full Kasko korumasına dahil mi?


Bu araç sigortası araç ile birlikte sigortalı olarak listelenen parçaları kapsar. Ancak araca takılmış bütün parçalar birlikte sigortalı olarak kabul edilmez. Örneğin, bir araç sahibi sonradan çok değerli bir ses sistemi taktırmıştır ve aracın bu ses sistemiyle birlikte sigortalanmasına biraz kuşkuyla yaklaşmak gerekir.

Yasal olarak şu basit kural geçerlidir: Bir aracın aksesuarları şayet aşağıdaki durumlarda birlikte sigortalı olarak geçerlidir

 • Bu sabit olarak takılmış veya kilit altında tutuluyorsa
 • Sadece aracın kullanımına yardımcı oluyorsa
 • Trafik bakış açısına göre lüks değilse
 • Trafik yasalarına göre izin veriliyorsa

Bunun haricinde de sigortalanamaz olarak bütün, kesin olarak aracın kullanımına ait olmayan parçalar geçerlidir. Bu örneğin araç içinde birlikte götürülen cep telefonları, navigasyon cihazları veya dizüstü bilgisayarları için geçerlidir. Ancak bunlar ev eşyası sigortası ile sigortalanabilir.

İlave koruma her tarifeye göre farklılık gösterir

Yasal olarak asgari sigorta kapsamı düzenlemesi bulunmadığından, Full Kasko sigortacıları müşteri kazanmak için farklı hizmet tekliflerinde bulunabilirler. Piyasada sunulan Full Kasko sigorta hizmetleri büyük oranda aynıdır, ancak ilave hizmetler birbirinden oldukça farklıdır. Buna göre bazı sigortalayanlar örneğin, kiralık araç bedelini ödemeyi, diğerleri ise müşterilerine daha geniş kapsamlı sigorta (sansar ısırmalarının araçta sebep olduğu hasarlar gibi) sunmaktadır.

 

Full Kasko ne zaman gerekir


Bir Full Kasko, sizin daha doğrusu aracınızın her gün başına gelebilecek, çeşitli riskleri karşılar. Bu kadar kapsamlı bir sigorta korumasının fiyatı da ona göredir. Siz sigortalanan araçtaki bir hasarın veya bunun kaybının size çok pahalıya mal olabileceği durumda Full Kasko yaptırmaya karar vermelisiniz.

Bu genel olarak aşağıdaki durumlar için geçerlidir:

 • Kullanılmamış araçlar
 • Yüksek değerde araçlar
 • Nadide araçlar (antikalar, sınırlı sayıda üretilenler, özel modeller)

 

Prim bedelini düşürme


Aşağıdaki dört şart Full Kasko tutarını belirgin olarak azaltır:

 1. Yüksek bir hasarsızlık indirimi

 2. Hasar durumunda yüksek bir şahsi katılım

 3. Hasar durumunda bir servise bağlı olma

 4. İndirim koruması ile ilgili anlaşma. Sigorta sözleşmesindeki bu ücrete tabi ilave yapı taşı ile hasar durumunda kazandığınız hasarsızlık indirimini ve bununla birlikte de uygun bir prim oranını elde edersiniz.

 

En uygun Full Kasko teklifini rahatlıkla bizim üzerimizden online olarak alabilirsiniz. Bundan sonra da mevcut bir poliçenizi vadesine uygun olarak feshetmelisiniz. Şayet Full Kaskoya dönüşüm ile ilgili başka sorularınız varsa, her zaman bizim uzmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Full Kasko hasarının sizin tarafınızdan ödenmesi?

Sizin için bir Full Kasko hasarının tarafınızca ödenmesi mali açıdan daha yararlı olabilir – tabii bu hasar tutarının yüksekliğine bağlıdır. Sizin Full Kaskonuzun ödeme yapması durumunda, hasarsızlık kademesinde geri kademeye indirilirsiniz. Buna bağlı olarak da genel priminiz yükselir. Bundan dolayı sonuçta küçük hasarlarda, hasar bedelini kendinizin üstlenmesi ya da Full Kasko sigortasından geri satın almak, sizin için daha uygun olacaktır.

 

Full Kaskonun feshi


Full Kaskonun geçerlilik süresi on iki aydır. Siz poliçenizi sözleşme bitimine bir ay kala iptal edebilir ve daha uygun bir sigorta şirketine geçebilirsiniz. Bir araç değiştirme durumunda (ister yeni, ister kullanılmış araç olsun fark etmez) poliçe otomatik olarak iptal olur.